The Mission of the Georgia Council for the Social Studies is to advocate for, support, and celebrate the advancement of quality social studies teaching for Georgia students.

The Vision of the Georgia Council for the Social Studies is to prepare students to be knowledgeable, effective decision makers and engaged citizens in a globally interdependent world.

GCSS Award Winners Since 1981

 

 

 

 

Outstanding Social Studies Educator [Renamed Gwen Hutcheson

Outstanding Award – 2009]

 

1981

Montine BartlettRome City

Glen Blankenship, Decatur City

Sylvester BrownRichmond County

 

1982

Carole HahnEmory University

Jeannette MoonGeorgia State University

Lounelle BeecherRichmond County

 

1983

Bill ReevesClarke County

Barbara McCayGwinnett County

 

1984

June BryantFulton County

Suzanne EddingerGwinnett County

Jane MorrisJackson County

 

1985

James PippinMuscogee County

Robynn GreerClayton County

Blanche LumleyClarke County

 

1986

Gwen CollierClayton County

Phillip NewtonClayton County

James WimberlyBibb County

 

1987

Dewey HughesDalton City

Helen RichardsonFulton County

Dale RobbinsClayton County

 

1988

Ted KeyClayton County

Phil HollandDeKalb County

Betty EnglishHenry County

 

1989

Bill BassRichmond County

Ed JacksonUniversity of Georgia

Kim PruittBanks County

 

1990

Beverly ArmentoGeorgia State University

Amberly Benefield, Clayton County

Marlene Melvin, Gwinnett County

 

1991

Peggy CaldwellClayton County

Garry BahnGwinnett County

Benjamin CrosbyFulton County

 

1992

Mary T. MasonGwinnett County

Glenda H. WillsCobb County

Lois E. WolfeClayton County

 

1993

Dorothy SchuylerTroup County

Hazel LucasDeKalb County

Terry BurnsClayton County

 

1994

Delories HortonCherokee County

Andy PrestonWare County

Dany RayGrady County

 

1995

Jeaneen CampPaulding County

Kathy CoxFayette County

Anita KirkPaulding County

Stephanie KemmerlinHeard County

 

1996

Debbie EnglishRockdale County

 

1997

William BrooksBibb County

Gwen HutchesonGeorgia Department of Education

Gloria Mohney, Richmond County

Susan TurnerGwinnett County

 

1998

Miller BarronCobb County

Julie YostFulton County

Mike PascairellRichmond County

 

1999

Helen VellaRichmond County

Frances DavisDougherty County

Sherry FieldUniversity of Georgia

 

2000

Angela FiskePaulding County

Evelyn Grant, Gwinnett County

Cathy HodgeGeorgia Voyager Magazine

 

2001

Suzanne ClickTift County

Wayne FosterRichmond County

Mary StakesUniversity of Georgia

 

2002

Sharon ColemanOkefenokee RESA

Stephanie Caywood, Capitol Education Center

Geri CollinsFulton County

 

2003

Lynn McCoySouthwest Georgia RESA

Nadine WrightElbert County

Cathy GeisFayette County

 

2004

Becky RyckeleyFayette County

Andrew WhiteClayton County

Brenda BairHenry County

Judy ButlerUniversity of West Georgia

 

2005

Helene BrownGwinnett County

Jan DanielFayette County

Myra ReeseDeKalb County

 

2006

Jon GloerFayette County

Patricia GuilloryFulton County

Dolores HaakeHenry County

 

2007

Jennifer DawsonCobb County 
Gary PetmeckyGwinnett County
Dale TyreeFulton County

 

2008

Fran BolingerCobb County

Sue Funk, Muscogee County

Laura Meyers, Georgia State University

 

2009

Melissa Jeffers, Gwinnett County

Betsey Kennedy, Cobb County

Cathy Powell, Bulloch County

 

2010

Janet Norman, Fayette County

Mindy Lewis, Gwinnett County

 

2011

Nina Kendall, Henry County

 

2012

David Kendrick, Madison County

Dr. Scott Roberts, Gwinnett County

Mike Raymer, Georgia Council on Economic Education

 

2013

John Donegan, DeKalb County

Heather Mackenzie, Henry County

Colleen McGiboney, Gwinnett County

Dr. Pamela Roach, Cobb County

2014

Becky DeLass, Cobb County

Regina Holland, Henry County

Dr. Mickey Boyd, Pelham City

Chris Cannon, Fayette County

 

 

 

 

Program of Excellence Award

 

1990

Gwinnett County Schools, Gwinnett County

Kittredge Magnet, DeKalb County

Central High School, Thomas County

 

1991

Riverwood High, Fulton County

Hart Elementary, Hart County

Otwell Middle, Forsyth County

Columbia County Schools, Columbia County

 

1992

McClesky Middle, Cobb County

Forsyth Central High, Forsyth County

Air Line Elementary, Hart County

 

1993

Mount Zion Elementary, Clayton County

North Forsyth Middle School, Forsyth County

 

1994

Winship Magnet Elementary, Bibb County

South Hall Middle, Hall County

 

1995

Cherokee Elementary, Cherokee County

Calhoun Elementary, Calhoun City

 

1996

Johnson Magnet, Richmond County

Timothy Elementary, Clarke County

Knight Elementary, Gwinnett County

 

1997

North Springs High, Fulton County

Sope Creek Elementary, Cobb County

 

1998 - 2000

None

 

2001

Webb Bridge Middle, Fulton County

 

2002

None

 

2003

Cross Middle, Dougherty County

 

2004

Union Grove Middle, Henry County

 

2005

Gwinnett County Schools Eighth Grade Program,Gwinnett County

 

2006

Echols County K-12 Program, Echols County

 

2007

History Day in Georgia, Georgia Humanities Council

 

2008

Luella Elementary School, Henry County

 

2009

Georgia Council on Economic Education

2010

None

2011

Gwinnett County Public Schools

Museum School of Avondale Estates

2012

Madison County Schools

2013

Henry County Schools

Newnan High School

 

 

 

Berryman Service Award

 

1995

Marion Rice, University of Georgia

 

1996

Helen Richardson, Fulton County

 

1997

Jeannette Moon, Atlanta City Schools

 

1998

Mary Hepburn, University of Georgia

 

1999

Ed Jackson, University of Georgia

 

2000

Gwen Hutcheson, Georgia Department of Education

 

2001

Elmer Williams, University of Georgia

 

2002

Jeanette Kirby, Muscogee County Schools

 

2003

Don Schneider, University of Georgia

 

2004

David Martin, Georgia Council on Economic Education

 

2005

None

 

2006

Sharon Coleman, Okefenokee RESA

 

2007

Nannette McGee, Georgia Department of Education (retired)

 

2008

Diane Sloan, Southern Center for International Studies

 

2009

None

2010

None

2011

Mary Stakes, University of Georgia

2012

Glen Blankenship, Georgia Council on Economic Education

2013

None

 

 

 

GCSS President's Award

 

2002

Glen Blankenship, Georgia Council on Economic Education

 

2005

Trish Klein, Georgia College and State University

 

2006

Mary Stakes, University of Georgia

 

2007

Ed Jackson, University of Georgia

 

2008

Bill Cranshaw, Georgia Department of Education
 

2009

Eddie Bennett, Cobb County

2010

Diane Sloan, Georgia Council for the Social Studies

2011

Glen Blankenship, Georgia Council on Economic Education

2012

JoAnn Wood, Cobb County

2013

Edwin Jackson

 

 

 

Social Studies Statesman Award

 

2004

Louise McBee, Georgia House of Representatives

 

 

 

Friend of Social Studies Award

 

2005

Dorothy Olson, Georgia Capitol Museum

 

2007

Peter White, Southern Center for International Studies

2008

Jamil Zainaldin, Georgia Humanities

2009

None

2010

None

2011

Dwila Nobles, Henry County

2013

Clayton State University